Váš hlas vytváří budoucnost

Napište nám váš názor [email protected]

Nevěřil jsem vlastním očím (ani uším)….

12 června, 2023

V neděli 4. června v pořadu TV Prima Partie s Terezií Tománkovou se utkali dva předsedové nejsilnějších politických stran, předseda vlády Petr Fiala a expremiér Andrej Babiš. Pánové byli reálnou ukázkou dnešní doby. Od ničeho k ničemu…

Člověk by si naivně myslel, že se dozví něco zajímavého, možná nějakou analýzu předešlé doby nebo minimálně výhledy do budoucna. Jasnou vizi, jak dál. Alespoň by to mohl a měl předpokládat u dvou vysoce postavených politiků, kteří za sebou mají či měli úřednický apa-rát plný profesionálů i finančních analytiků.

Musím přiznat, že jsem byl překvapen naprostou neprofesionalitou obou aktérů, která hrani-čila buď s nepochopitelným zapíráním či přímo s polopravdami nebo lhaním.

Alespoň připomenu pár perliček. Nikdo za nic nemůže. Každý s obou předsedů rozhodně odmítl svůj podíl na nedobré kondici našich veřejných financí. Prý udělali vše, abychom se do potíží nedostali, a mají promyšleno, jak dál postupovat. Pan předseda Babiš dokonce zpochybnil, že naše ekonomické obtíže jsou skutečným problémem. Prý jde o účelové strašení premiéra Fialy s cílem „vytáhnout“ lidem peníze z kapes. Andrej Babiš byl zase na oplátku označen za pouhopouhého populistu, který myslí jen na to, aby se udržel u moci nebo ji získal zpět.

Faktem zůstává, že sice zdaleka nejsme nejzadluženější zemí Evropy, ale míra růstu českého státního dluhu je zarážející. Začalo to náklady na Covid, respektive na celou chybnou strategii ČR v boji s tímto onemocněním, se všemi omezeními, uzávěry a s nimi spojenými náklady na kompenzace, což se „vyšplhalo“  k biliónu korun za roky 2020,2021 a 2022. Přitom jsme ne-měli méně, ale spíše více úmrtí na Covid-19 než ostatní, například Švédsko něco přes 24 tisíc zemřelých versus ČR přes 42 tisíc. Švédsko navíc v uvedeném období svůj státní dluh snížilo! A počet obyvatel ČR a Švédského království je obdobný. Tyto výsledky jdou bezpochyby za vládou Andreje Babiše. Ale tím to neskončilo. V chybné a rozhazovačné politice pokračuje i Petr Fiala se svojí pětikoaliční vládou. A může lidi přesvědčovat, že je to jinak. Například vinou vysoké inflace, válkou na Ukrajině či důsledkem předchozí vlády Andreje Babiše. A to se částečně panu předsedoví Fialovi skutečně daří lidi přesvědčit, že jinak to nejde. Ale jde. Třeba tím, že se bude na hrozící problémy reagovat v předstihu a nikoliv pozdě. Zastropování cen elektrické energie mělo nastat již na jaře loňského roku u výrobců a ne u nás zákazníků a až na podzim! A všichni by zaplatili méně. My občané, firmy i stát. Schodek státního roz-počtu ČR na konci května nemusel být více než 271 mld. korun!

Každý může chybovat. I když z daleka ne v takové míře jako pánové Fiala a Babiš. Ale co mě zarazilo je jejich absolutní arogance. Chybu nepřiznám, ať to stojí, co to stojí…! Ale kde jsou vzory jako Rašín, Kramář a další? Opravdu si zasloužíme takovéto vlády?

MUDr. Marek Zeman

Sdílet přes WhatsApp
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitter
Sdílet E-mailem