Váš hlas vytváří budoucnost

Napište nám váš názor [email protected]

8 března, 2023

Ministr zdravotnictví je pod tlakem zdravotnických odborů, aby direktivně nařídil navýšení platů v jím přímo řízených organizacích. A také, aby na to přidělil finanční prostředky.

Celkově, aby do zdravotnictví šlo více peněz. Pan ministr se brání s tím, že peníze nejsou a zvláště v uplynulém období (době covidové- roky 2020, 2021 a 2022) šlo do zdravotnictví relativně nejvíce peněz.

Vzhledem k probíhající inflaci až 18%, i když Ministerstvo financí ČR předikuje pokles pod 10% inflaci v druhém pololetí tohoto roku, jsou návrhy odborářů relevantní. Ovšem pravda je i na straně druhé- navyšování příjmů rozpočtů zdravotních pojišťoven prostřednictvím plateb za státní pojištěnce (důchodci, děti, nezaměstnaní, atd.) bylo bezprecedentní. Celkově podfinancované zdravotnictví si tyto prostředky jistě zasloužilo, práce zvláště na odděleních léčících onemocnění Covid-19 byla riziková a obtížná. Ale také na všechna ta opatření – testování, léčbu, očkování, apod. vydaly zdravotní pojišťovny dohromady kolem 100 miliard korun! A přiznejme si, že velké části zdravotníků toto masivní plýtvání prostředky, které nyní chybí, nijak nevadilo, ba ho dokonce podporovali. Nechci se vracet ke všem těm lock-downům a dalším opatřením, která za ty roky stála republiku na bilión korun, ale faktem zůstává, že peníze nejsou a státní dluh narostl enormním tempem. Letošní úhradová vyhláška zohledňuje nárůst cen jen částečně- v řádu jednotek procent růstu úhrad. Ostatní nechává na „přebytky“ z předcházejícího období. Je-li to fér, to si netroufám tvrdit…

Existuje jedna otázka, která by měla být zodpovězena: pan ministr prof. Válek deklaroval, že ČR již nebude objednávat další vakcíny proti kovidu. Zároveň řekl, že ty již kontraktované budeme muset odebrat. Z předešlých sdělení MZ vyplývá, že z dodaných 35 miliónů očkovacích dávek bylo v ČR spotřebováno cca. 18,5 miliónu , tedy zhruba 54 procent, ostatní byly buď darovány rozvojovým zemím nebo likvidovány. Při průměrné ceně 330 Kč za jednu vakcínu jsme „vyhodily“ (s respektem k obtížné době a všeobecně panujícím obavám z onemocnění Covid-19) přes pět miliard korun za očkovací dávky a také v menších jednotkách miliard korun za jejich likvidaci. A kolik jich tedy ještě bude ČR muset odebrat? A za kolik? A po jaké období?

Pravdou je, že stát vyhodil řádově více peněz za všechna ta protikovidová opatření včetně výhrůžek a postihů povinným očkováním celých skupin obyvatel. Jak nyní vidíme, mnohdy úplně zbytečně! A nelegálně. A účet takřka tisíc miliard korun. Není divu, že peníze nyní nejsou…. Když rostou ceny o 18% ročně, přidávat se musí, nicméně s rozvahou a  dle konkrétních podmínek.

Sdílet přes WhatsApp
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitter
Sdílet E-mailem