Váš hlas vytváří budoucnost

Napište nám váš názor [email protected]

Imunita pro prodělaném covidu je silná a dlouhodobá

21 července, 2022

Rozhovor Deníku s viroložkou Hanou Zelenou ze Zdravotního ústavu v Ostravě

ANDREA CERQUEIROVÁ

Prodělání covidu poskytuje člověku podle slov viroložky Hany Zelené ze Zdravotního ústavu v Ostravě nejsilnější imunitu. Tím neradí nikomu chytit jej, není ale zastánkyní plošného očkování. Vakcíny podle ní mohou přinést benefit lidem z rizikových skupin, kteří covid v posledním roce neměli. Nikoli ale dětem nebo mladým a zdravým lidi, kteří jím – někteří i opakovaně – prošli.

Zabýváte se protilátkami po covidu. Jaké jejich množství člověka chrání?

Prakticky jakékoli, protože nezáleží jen na protilátkách. Po prodělání nemoci je imunita dlouhodobější, komplexnější a efektivnější než po vakcíně. To neznamená, že komukoliv doporučuji záměrně se nakazit. Nelze však ignorovat fakt, že valná většina lidí již infekcí prošla. Vážné průběhy nemocinikdy zcela nevymizí. Půjde však spíš o výjimky. Budou to hlavně lidé, kteří onemocní poprvé. Ať již jsou vakcinovaní či nevakcinovaní.

Jak dlouho postinfekční imunita trvá?

Katarští vědci nedávno zveřejnili výsledky, z nichž vyplývá, že ochrana vůči hospitalizaci a úmrtí je u lidí, kteří covid prodělali, přibližně 97 procent. Přetrvává minimálně čtrnáct měsíců, s časem nijak významně neklesá a funguje proti různým mutacím. Nesejde přitom na tom, jakou variantou koronaviru byl člověk nakažen poprvé. Slušná je i ochrana vůči reinfekci, byť ta postupně klesá.

Komu byste tedy doporučila posilující dávku vakcíny?

Je třeba vzít na zřetel, že vakcíny, kterými se očkuje, byly vyvinuty na původní variantu z Wuchanu, která tady už dva roky není. Jistý efekt mohou mít pro lidi, kteří z hlediska věku nebo chronických nemocí patří k rizikové skupině a covid v posledním roce neprodělali. Těm očkování zajistí alespoň nějakou dočasnou ochranu. Benefit ale nemá pro děti nebo mladé a lidi, kteří covid prodělali. Očkovat paušálně proto není optimální řešení.

Proč?

Je opravdu jiná situace než třeba před rokem. Plno lidí má covid už za sebou, což lze považovat za dávku vakcíny, dokonce daleko účinnější. Někdo covid prodělal dokonce opakovaně, přičemž s případnou reinfekcí lidé v nemocnicích takřka nekončí. Opakovaná aplikace vakcín proti staré variantě může vést i ke zhoršení imunitní odpovědi na novější varianty.

Do Česka má přijít nová vakcína Valneva. Ta bude určena případným zájemcům, jež doposud nejsou očkovaní. Co si od ní slibujete?

Jedná se o inaktivovanou celovirionovou vakcínu. Jejím prostřednictvím vám aplikují mrtvý virus. Otázkou ale je, z které varianty pochází. Imunitní odpověď jistě vyvolá, nikoli ale takovou jako když covid proděláte. Benefit proto může mít také jen pro rizikové lidi, kteří covid neprodělali.

Evropská agentura pro léčivé přípravky EMA zahájila hodnocení vakcín Pfizer a Moderna upravených na omikron, které v budoucnu taktéž mají přijít i do Česka. Jak budou podle vás účinné ty?

Současné subvarianty jsou stále zahrnuty pod omikron, protože mutací ještě není tolik, aby se dalo hovořit o zcela nové variantě.  Zatím není jisté, kdy k nám vakcíny na omikron přijdou a která varianta tady bude v té době. Každopádně ale musí zůstat na svobodném rozhodnutí každého člověka, zda první nebo další vakcinaci podstoupí nebo ne. Stát už nesmí nic nařizovat a podmiňovat očkováním účast na běžném životě.

[ssba-buttons]
Sdílet přes WhatsApp
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitter
Sdílet E-mailem