Váš hlas vytváří budoucnost

Napište nám váš názor [email protected]

Mediální diskuse o cenách potravin ukazuje na dvojí kvalitu, ale i falešná gesta.

15 prosince, 2023

Když si každý pozorně přečte v médiích zoufalé výhružky ministra zemědělství Výborného (KDU-ČSL), který po kritice a jednání se šéfem antimonopolního úřadu Petrem Mlsnou ohlašuje na příští rok kontroly, tak se ukazuje v celé své nahotě to, co občané České republiky bez výsledku kritizují bezúspěšně dlouhé roky.

A to jsou nejen ceny, ale především dvojí kvalita potravin, která degraduje všechny lidi v ČR na občany EU druhé kategorie.

„Přímých důkazů o tom, jak se vyváží nekvalitní potraviny do ČR, nebo se zde rovnou vyrábí je celá řada, ale výhružky o kontrolách jsou teprve nyní. Znamená to snad, že až do dnešního dne byly kontroly zahraničních řetězců na takové úrovni, že se kontroly dělaly jen na oko?“ Každému je jasné, že kontrola a „kontrola“ může znamenat mnoho slov a přitom nic. Když oslavujeme úniky informací ze státních organizací a dokonce i orgánů činných v trestním řízení, tak asi nebude daleko od pravdy, když se před kontrolou snadno kdokoli dozví víc než je zdrávo vědět. A pak už se jen vypíše protokol, který je světe div se bez závad a jede se dál.

Bohužel, ale ať už to je jakkoli, tak všichni u nás dobře ví, že za dlouhé roky s kvalitou potravin u řetězců, které jsou zároveň také, asi opět náhodou oligopoly se nikdo do hloubky nikdy nezabýval. Možná i proto se stále salmonely, poškozené, či nekvalitní potraviny a výrobky z nich v kolonizačním systému řetězců objevují vesele dál. Náprava a opatření se evidentně dlouhodobě nedostavují, a už vůbec nelze hovořit o zlepšení. Veliký byznys, který řídí všichni, ale nikoli Češi si se zaprodanci v zádech lehce poradí.

Aktuální veřejně vyhrocené diskuse o tom, kolik za potraviny budou lidé platit, vedou obchodníci, potravináři i politici už několik týdnů, ale celé to spíš připomíná jen mediální zástěrku, která má u lidí před svátky vyvolat falešný dojem, že se něco děje.

„Žiji v Karlovarském kraji od svého narození a do Německa jezdíme nakupovat od otevření hranic po roce 1989. Nejsem jako překvapený (premiér Nutella z ODS) a neobjevuji stejně jako mnozí v Německu a Polsku „Ameriku“. Každý ví, že v Německu je kvalita potravin s těmi českými od počátku fungování zahraničních řetězců u nás nesrovnatelná a řadu let jsou české potraviny dokonce dražší. Doby, kdy byly v každém okresu jatka, mlékárny, rostlinná a živočišná výroba a zpracovatelský průmysl, kde bylo zaměstnáno mnoho našich lidí jsou pryč. Nejen, že zmizeli multiplikační efekty, které podporovaly ekonomiku a soběstačnost, ale navíc jako (bonus pro hlupáky) přišlo nepřátelské i převzetí celé obchodní sítě, kde diktují podmínky v naší zemi hosté a domácí v jejich byznysu dělají jen námezné pacholky.“

Časy, kdy Němci jezdili nakupovat výborné a levné máslo a další kvalitní potraviny k nám jsou dávno pryč. Češi se dnes navíc v Německu při nákupech do mluví i dobře česky. V německém příhraničí není větší obchod, kde by na pokladně neseděla Češka.

Celá věc je přitom řešitelná a není to, až tak složité. Lidem už nestačí falešné mediální hry politiků. Musí se chtít, ale zde současnou vládu jako lídra, který hájí české občany a české zájmy bohužel ani v nejmenším nevidím. Tak Buďme PRO lepší vládu, PRO lepší kvalitu našeho života, PRO lepší budoucnost.

Sdílet přes WhatsApp
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitter
Sdílet E-mailem