Váš hlas vytváří budoucnost

Napište nám váš názor [email protected]

Zvací dopis II nebo ještě ne?

27 dubna, 2023

Na tiskové konferenci vlády 26. dubna 2023 nám její předseda Fiala a ministryně obrany Černochová s velkou slávou oznámili, že schválili dohodu o obranné spolupráci s USA. Ministryně obrany Černochová se dušuje, že to nic neznamená a že přítomnost cizího vojska taková dohoda neumožňuje, protože k tomu by byl nutný souhlas parlamentu dle čl. 43 Ústavy.
 
Má pravdu, paní ministryně, ale na jak dlouho? Poněkud zapomněla, zřejmě omylem, národu oznámit také to, že v poslanecké sněmovně leží vládní návrh novely Ústavy, uvedeného článku 43, který by měl dát nově pravomoc vládě umožnit přítomnost ozbrojených sil jiného státu na našem území i bez souhlasu parlamentu, a to na dobu až 60 dnů za účelem vyjádřeným velice vágní formulací „ochrany života, zdraví nebo bezpečnosti“, tzn. jinými slovy, když si vzpomenou. Potřebovala ministryně obrany populaci uklidnit stejně, jako uklidňoval prezident Zápotocký před spuštěním měnové reformy v červnu 1953?
 
Na projevu paní ministryně zásadního silového rezortu pro obranu naší vlasti je alarmující ještě jedna věc, a to je její vyjádření směrem k vlivu Spojených států na bezpečnost v Evropě. Paní Černochová v podstatě USA ujistila, že bez nich si neškrtneme a že doufá, že to tak bude navěky. Perlou nejjasnější pak je její vyjádření pro ČTK, že se nemá za co stydět, protože se jí podařilo do smlouvy prosadit některé naše požadavky… a já myslel, že jsme suverénní stát, který mezinárodní smlouvy neuzavírá z povinnosti, ale proto, že jsou pro nás výhodné, a pokud výhodné nejsou, tak je neuzavírá. Ministryně obrany je ale zřejmě jiného názoru, a když něco diktují USA, tak je to pro nás svaté a nějaký ten ústupek druhé strany ve prospěch naší suverenity je třeba slavit.
 
Tak se panečku dělá světová diplomacie, předseda vlády lépe vybrat skutečně nemohl. Věřím ale, že naši občané jsou poněkud jiného názoru a byli by rádi, kdyby Jana Černochová ministerstvo obrany co možná nejdříve opustila, nejlépe i s celou vládou… poslední zhasne.
Jste PRO?
Sdílet přes WhatsApp
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitter
Sdílet E-mailem